Не будемо стверджувати, що є якийсь універсальний рецепт, щоб захистити себе від колекторів. Методи їхньої роботи направлені на те, щоб витягнути з позичальника якомога більше коштів. Ці методи не завжди законні. Тому, боржникам варто розрізняти, коли колектор справді може вчинити якісь дії, про які каже і ці дії будуть мати правові наслідки, а коли – просто блефує та маніпулює боржником.
Основні рекомендації для позичальників, яким потрібен захист від колекторів:
1. Переконайтесь, що колектор дійсно купив баш борг. Підтвердженням цього є договір між попереднім кредитором та колектором. Цей договір може називатися: факторингу, купівлі-продажу прав, переуступлення права вимоги, врегулювання простроченої заборгованості.
2. Ознайомтесь із правилами етичної поведінки для колекторів. Вони перераховані в статті 59 Закону України “Про споживче кредитування”.
3. Фіксуйте всю взаємодію з колектором: записуйте дзвінки, зберігайте листи. Вони можуть знадобитися як докази, щоб притягнути колектора до відповідальності. За порушення етичних правил, Нацбанк може накласти штраф або навіть зупинити дію ліцензії для колектора.
4. Не зволікайте з оскарженням виконавчого напису, який колектор може вчинити у нотаріуса. В більшості випадків ця нотаріальна дія щодо кредитних угод вчиняється з серйозними порушеннями. Судова практика з відміни таких написів – на стороні боржника.
5. Навіть якщо колектор подав до суду, боржник може оскаржити борг. Найчастішою причиною є: закінчення строків позовної давності, порушення порядку нарахування штрафних санкцій, відсутність оригіналів документів, які підтверджують отримання кредиту.
Навіть якщо позичальник давно повернув борг, йому може знадобитися захист від колекторів. Буває, що банки продають вже закриті кредити, а колектори по новій пускають їх на виконання. Наприклад, через виконавчий напис нотаріуса.