Заборона виїзду за кордон через кредитні борги: міф чи реальність?

Через борги по кредиту можна втратити право перетинати кордон, але, є багато але… З’ясуймо все по черзі.

1. Перелік підстав, за яких можуть заборонити виїзд з України вичерпний і встановлений в законі. Серед цих підстав немає такої як “борги по кредиту” або просто “борги”. Але встановлено правило про те, що право перетину кордону може бути обмежено коли громадянин ухиляється від виконання зобов’язання за рішенням суду чи рішенням інших посадових осіб. Наявність заборгованості – це зобов’язання. А отже, якщо за вашим кредитним боргом розпочато виконавче провадження, то може існувати й тимчасове обмеження у праві покидати межі України.

2. Заборона виїзду за кордон не виникає одночасно з початком виконавчого провадження. В тому випадку, коли боржник добровільно не сплачує борг, державний чи приватний виконавець може звернутися до суду з клопотанням про встановлення такої заборони.

3. Лише суд у своєму рішенні може встановити тимчасове обмеження на право виїзду з України до того моменту, поки позичальник не поверне борг. Метою такого обмеження є забезпечення примусового виконання рішення про повернення боргу.

Отже, якщо ви прострочили чергову виплату по кредиту, але стягнення боргу ще не перебуває на контролі виконавчої служби – можете не хвилюватись про те, чи випустять вас за кордон. Для обмеження цього права потрібно щоб кредитор отримав виконавчий документ і розпочалося примусове виконання рішення суду. Потім виконавцю потрібно звернутися до суду з клопотанням заборонити позичальнику виїзд за межі України до того як борг буде повністю погашено. Остаточне рішення про те встановлювати таку заборону чи ні приймає суд.

Заборона виїзду за кордон через кредитні борги: міф чи реальність?