Які кошти не підлягають арешту?

Для того, щоб досягти мети виконавчого провадження і, власне, виконати рішення про стягнення боргу, виконавець має право здійснювати спеціальні заходи. Вони називаються “заходи примусового виконання”, до яких належить арешт коштів та майна. Перш ніж ми з’ясуємо, які кошти не підлягають арешту, розгляньмо які взагалі існують заходи примусового виконання рішень про стягнення боргу:

– арешт та списання коштів з рахунків;
– звернення стягнення на майнові права боржника;
– відрахування з щомісячного доходу, в тому числі з пенсії, стипендії чи заробітної плати;
– заборона продавати, дарувати, обмінювати та іншим чином вільно розпоряджатися своїм майном;
– тимчасове обмеження виїзду за кордон (можливе лише на підставі рішення суду).

Важливо уточнити, що списання частини щомісячного доходу боржника відбувається без арешту таких коштів (принаймні, так повинно бути) і можливе лише у розмірі, що не перевищує 20% від суми надходження.

Рішення про списання частини доходу виконується не через списання коштів з рахунку, а через роботодавця чи пенсійний фонд, чи іншу установу, яка здійснює нарахування такого доходу.

Якщо узагальнити про те, які кошти не підлягають арешту, то це такі:

– заробітна плата;
– пенсія;
– соціальні виплати на дітей;
– стипендія;
– виплати ВПО;
– інші доходи боржника.

Отже, існують доходи, які не підлягають арешту. Проте, на практиці це не означає, що такий арешт не може бути накладено помилково. Візьмемо до прикладу заробітну плату. Щоб зняти накладений арешт на зарплатний рахунок, боржнику потрібно отримати від банку довідку, в якій буде вказано цільове надходження коштів.

Далі з цією довідкою та письмовою заявою про зняття арешту, потрібно звернутися до виконавця. Якщо він не виконає прохання про зняття арешту чи стане затягувати з цим, то найбільш дієвий спосіб зняти арешт із рахунку – це подача позову на виконавця до суду.

Які кошти не підлягають арешту?