Як застосовувати строк позовної давності по кредиту?

Борг є, а можливості стягнути його через суд немає. Як таке може бути? У тому випадку, коли по кредитному договору закінчився строк позовної давності, у задоволенні позову про стягнення заборгованості може бути відмовлено.

Загальний строк позовної давності по кредиту складає 3 роки. Відраховується він з моменту закінчення договору. Наприклад, якщо ви взяли кредит в банку 12 грудня 2020 року терміном на 2 роки, то договір закінчиться 12 грудня 2022 року, а строк позовної давності по ньому – 12 грудня 2025 року.

Скорочена позовна давність в 1 рік застосовується до вимог про стягнення штрафу та пені.

Чи означає це, що можна перестати платити по кредиту і сподіватися на можливість застосовувати строк позовної давності? Ні, це дуже ризиковано. Цей механізм може бути справді помічним в уже наявній заборгованості, але є декілька важливих моментів:

1. Кредитор все одно має право подати позовну заяву до суду. Просто у разі, якщо позичальник заявить клопотання про застосування позовної давності – у задоволенні позову може бути відмовлено. Тут важливо мати на увазі, що сам суд таке питання не ініціює, і якщо боржник не просить застосувати цей механізм, то спір буде вирішуватися без урахування правил позовної давності.

2. Закінчення строку позовної давності не припиняє іпотеку. І якщо ви брали кредит під заставу, то закінчення строків не завжди означає, що кредитор не може звернути стягнення на предмет іпотеки.

3. Строк позовної давності по картковому кредиту відраховується з моменту закінчення терміну дії картки. Але, якщо боржник вносив на погашення позики хоча б мінімальні платежі після цього строку, то строк позовної давності буде продовженим.

4. Є ситуації, за яких перебіг строку позовної давності зупиняється. Наприклад, він не поширюється на весь період дії карантину.

Отже, закінчення строку позовної давності по кредиту може стати рятівним колом для боржника. Але тільки в тому випадку, якщо правильно його застосувати.