Як перестати бути поручителем?

Стати поручителем по кредиту для близького друга чи родича – зовсім не формальність, як може здатися. Якщо позичальник порушить терміни оплати чергового платежу, то поручитель несе перед кредитором таку ж відповідальність, як і позичальник. То як перестати бути поручителем?

За загальним правилом, порука припиняється після того, як позичальник поверне кредит. Це ідеальний варіант, якби ми жили у світі ідеальних позичальників. Але на практиці досить часто банк висуває поручителям вимогу заплати борг замість боржника.

Що можна зробити в такій ситуації?

1. Порука передбачає залучення третьої особи до основного зобов’язання зі сплати кредиту. Такі правовідносини оформлюються договорами: кредитним та поруки. Тому починати з’ясовувати відповідь на питання як перестати бути поручителем, потрібно з вичитки договорів та пошуку слабких місць у ньому.

2. Перевірити, чи дотримана кредитором процедура пред’явлення вимоги до поручителя. Потрібно з’ясувати, чому банк не може стягнути борг напряму з боржника.

3. Зверніть увагу на строки. Проблемна заборгованість по кредиту має особливість: вона дуже затягнута в часі. Може статися так, що порука вже припинилася.

4. Якщо банк подав до суду на поручителя, потрібно активно долучитися в процес. Зокрема, можна написати відзив на позов або подати зустрічний позов. Таким чином можна: визнати поруку припиненою; визнати недійсними окремі положення договору; зробити перерахунок розміру боргу.

У будь-якому разі, питання того як перестати бути поручителем само по собі не вирішиться без активної участі поручителя. Наслідки ігнорування вимог банку можуть бути досить неприємні: арешт рахунків, майна, списання частини заробітної плати чи пенсії аж до повного погашення боргу замість іншої особи.

Як перестати бути поручителем?