Як мікрофінансові організації вибивають борги?

Коли мова йде про “вибивання” боргів, то саме поняття вже наводить нас на думку про те, що не всі методи роботи колекторів є законними. Як правило, розмір заборгованості може в декілька разів перевищувати розмір отриманої позики. Космічні відсотки та штрафні санкції за невчасно повернутий кредит – основний прибуток МФО.

Отже, як вибивають борги мікрофінансові організації?

1. Телефонні дзвінки та смс. У законодавстві про споживче кредитування дуже детально описано яким чином може відбуватися взаємодія колектора з боржником. Зокрема, заборонено телефонувати більше, ніж двічі на день. У проміжку між 20.00 та 9.00 телефонувати взагалі не можна. Всі розмови мають бути записані. Колектор повинен назватися, повідомити розмір та спосіб сплати боргу, може запропонувати зустріч, але боржник має право відмовитися. Отже, всі погрози, шантаж та нічні дзвінки – поза законом.

2. Погроза відповідальністю. Для врегулювання заборгованості, колектор може надсилати листи. Це дозволено. Проте, не можна на конверті використовувати написи, які можуть дискредитувати боржника: “передано до суду”, “повідомлення про виселення”, “рішення про конфіскацію”. Також не можна використовувати формулювання на зразок: “У випадку несплати боргу, – ваша справа буде передана в поліцію”.

3. Візити додому чи на роботу. Особиста зустріч можлива тільки в тому випадку, якщо боржник попередньо дав на неї згоду.

4. Тиск на родичів та знайомих. Колектор може контактувати з третіми особами лише якщо це: а) передбачено у договорі; б) ці особи дали згоду на обробку персональних даних. Тому, в більшості випадків ця взаємодія – неправомірна.

5. Вчинення виконавчого напису нотаріуса. Призначення цієї нотаріальної дії – підтверджувати, що існує безспірна заборгованість. Виконавчий напис є виконавчим документом. Це означає, що коли колектор його отримав, то може зразу йти у виконавчу службу.

Під час вчинення виконавчого напису саме на кредитному договорі, нотаріус “закриває” очі на одну важливу деталь: кредитний договір, як правило, не був нотаріально засвідчений під час вчинення. В ідеалі, нотаріус повинен відмовляти колекторам у здійсненні виконавчого напису на кредитних угодах. В реальності, маємо ситуацію, коли боржник повинен йти до суду і скасовувати такий напис.

Це найбільш поширені методи того, як вибивають борги мікрофінансові організації. Але бувають й інші. В більшості випадків, їхні дії можна або ігнорувати, або оскаржити.

Як мікрофінансові організації вибивають борги?