Що робити поручителю, якщо позичальник не платить кредит?

Поручителю потрібно бути уважним у відносинах із кредитором та перевіряти законність усіх вимог, який той до нього висуває. Зі статті 555 Цивільного кодексу випливає одне важливе правило: якщо поручитель виконує вимогу кредитора, і не повідомляє перед цим боржника, що він таку вимогу отримав, не повідомляє про зміст цієї вимоги, то боржник може потрім висувати до поручителя ті ж заперечення, що він міг їх застосувати до кредитора.

Наприклад, якщо кредитор завищив розмір боргу, і поручитель цей борг сплатив, а потім хоче компенсувати свої витрати коштом боржника, то боржник може в суді оскаржити розмір боргу.

Що робити поручителю, якщо позичальник не платить кредит:

1. Якщо кредитор подав поручителю письмову вимогу, поручитель зобов’язаний повідомити про це боржника.

2. Якщо кредитор подав на поручителя до суду, поручитель зобов’язаний просити суд залучити до участі у справі ще й боржника.

3. Навіть якщо боржник визнає перед кредитором свій борг, але в договорі чи законі є підстави для того, щоб цей борг скасувати чи зменшити, поручитель має право заперечувати проти вимог кредитора.

4. Після того, як закінчився строк поруки, встановлений у договорі – поручитель звільняється від відповідальності перед кредитором. Також він може застосувати позовну давність до вимог кредитора, яка становить три роки. Цей строк відраховується з моменту, коли відбулося прострочення сплати платежу.

Поручитель щодо кредитного договору, по якому виникла проблемна заборгованість, витрачає багато сил, часу, а іноді й коштів для врегулювання спору.

Тому, справедливим є положення статті 558 Цивільного кодексу щодо права поручителя отримати оплату за надані боржнику послуги. Після того, як поручитель повертає борг замість боржника, він сам стає кредитором і має право вимагати від боржника повернути ту суму, яку він сплатив.

Що робити поручителю, якщо позичальник не платить кредит?