Поки триває воєнний стан, для боржників скасували відповідальність за прострочення сплати кредиту. Проте, це не означає, що можна не платити по графіку, який Ви з кредитором узгодили. Варто розуміти, що відповідальність за невиконання умов кредитного договору та обов’язок повернути позичені кошти з відсотками – не замінюють один одного. Поки позичальник справно платить – йому не можна нарахувати ніяких додаткових платежів, крім тіла кредиту та відсотків.
Отже, які особливості має примусове стягнення боргу за кредитним договором під час війни:
– кредитор не має права нараховувати боржнику штраф та пеню. Те, що він не має права цього робити. не означає, що він не буде цього робити. Але якщо справа дійде до суду, боржнику варто активно включитися в процес і заперечити ці незаконні нарахування. Тоді, суму боргу можна буде суттєво зменшити;
– нотаріусам заборонено вчиняти виконавчі написи на кредитних угодах без нотаріального посвідчення. До речі, такі написи буди незаконні й до початку війни, але, оскільки, не всі боржники подавали на кредитора в суд, щоб скасувати такі написи – приватні виконавці стягували по них борги в примусовому порядку;
– виконавчі провадження, які були розпочаті на підставі напису нотаріуса, призупинені до закінчення дії воєнного стану. Тому, боржники мають нагоду скасувати такий напис.
Банківська система теж пішла назустріч боржникам і дозволила користуватися коштами з арештованих рахунків, якщо борг не більший ніж 100 тис. грн.
Фактично, примусове стягнення боргу за кредитним договором під час війни можливе лише за рішенням суду. Якщо кредитор подав на Вас в суд, не варто це ігнорувати. Деякі боржники думають, що якщо вони не будуть брати повістку, то це якось потім допоможе. Але суд може розглянути справу й заочно. Ігнорування судового процесу з кредитором призводить лише до пропуску строків на подачу своїх заперечень.
Як результат: суддя присуджує розмір боргу з усіма додатковими нарахуваннями, які пред’явив кредитор, а боржник ніяк не може їх скасувати, бо пропустив усі строки.