Кредит та форс-мажор під час воєнного стану

Форс-мажор – це непереборні обставини, які впливають на можливість виконати зобов’язання. Для того, щоб підтвердити, що якась конкретна подія є форс-мажором, потрібно отримати сертифікат у Торгово-промисловій палаті України. Що стосується російсько-української війни, то тут є вийняток: отримувати сертифікат у кожному окремому випадку не потрібно, адже ще 28 лютого 2022 року, керівник Торгово-промислової палати України видав універсальний лист, який є у вільному доступі. Його можна використовувати усім, кого це стосується.

Кредит та форс-мажор: яке це має значення для боржника?

1. Форс-мажор не змінює умов кредитного договору та не розриває його. Це означає, що коли через воєнні дії позичальник не зміг вчасно внести платіж, він не буде автоматично звільнений від його оплати. Він може розраховувати лише на звільнення від оплати штрафу та пені.

2. Всі штрафні санкції за несплату кредиту, які були нараховані після 24 лютого 2022 року та протягом 30 днів після того, як закінчиться воєнний стан, мають бути скасовані. Але якщо кредитор продовжує їх нараховувати, і виставляє боржнику до оплати, потрібно оскаржувати такі нарахування в кожному окремому випадку.

3. Заборона здійснювати виконавчі дії на підставі виконавчих написів нотаріуса до закінчення дії воєнного стану. Тут теж є цікавий момент: вчиняти написи нотаріуси можуть, проте кредитор не зможе звернутися до виконавця із заявою про початок провадження. Ми рекомендуємо боржникам використати цей час для того, щоб скасувати виконавчий напис у суді. Підстави для цього є у більшості випадків.

Отже, той факт, що в країні запроваджено воєнний стан, не означає, що можна не платити кредит. Форс-мажор у кредитних спорах звільняє боржника від сплати штрафних санкцій, в той час, як тіло кредиту та відсотки за користування ним, потрібно й надалі сплачувати.

Кредит та форс-мажор під час воєнного стану