Де повинен відбуватися суд по кредиту?

Для того, щоб визначити який суд має повноваження розглядати кредитний спір, потрібно звернутися до правил про підсудність. Ці правила записані в статтях 27 та 28 Цивільного процесуального кодексу.
Де повинен проходити суд по кредиту залежить від того, хто починає судовий процес:

1. За загальним правилом, суд відбувається за місцем реєстрації відповідача. Отже, якщо банк чи МФО подає до суду, то це має бути суд за місцем проживання боржника.

2. Коли ж кредитор вчинив у нотаріуса виконавчий напис, а боржник хоче його скасувати, то відповідачем уже буде кредитор. Чи означає це, що боржнику потрібно їхати в суд, який може знаходитися досить віддалено від його місця проживання? Необов’язково. В деяких випадках, позивач має право вибору. Якщо потрібно скасувати виконавчий напис, або повернути раніше стягнуті кошти за виконавчим написом – то можна пред’явити позов також за місцем виконання виконавчого напису, тобто за місцем проживання боржника, який в такому випадку буде позивачем.

3. Позичальник по кредиту, коли він бере цей кредит для особистих потреб, є споживачем фінансових послуг. Якщо позичальник подаватиме позов на кредитора, то має право самостійно визначити де повинен відбуватися суд по кредиту. Позови про захист прав споживачів також можна пред’являти або за місцем знаходження банку чи МФО, або за місцем проживання споживача (позичальника).

Якщо подати позовну заяву не до того суду, це не означає, що така заява не буде прийнята. Суд сам визначить підсудність та винесе ухвалу про передачу справи в інший суд. Проте, це займе додатковий час, тому краще напер впевнитися, що зробили правильний вибір.

Де повинен відбуватися суд по кредиту?