Чи можуть колектори приїхати додому?

З середини липня 2021 року, правила взаємодії колекторів із позичальниками стали чітко визначеними! Законом врегульовані більшість спірних моментів щодо того, чи можуть колектори приїхати додому до боржника, чи можуть телефонувати родичам і сусідам, надсилати фейкові листи нібито від імені поліції, виконавчої чи суду. Якщо коротко, то тепер усі ці дії під забороною. Далі детальніше розглянемо, як має поводити себе представник колектора у спілкуванні з позичальником. Для початку, з’ясуємо, а хто такий колектор?

Колектори – це фінансові установи, які надають послуги факторингу іншим фінансовим установам: банкам та мікро кредитним організаціям. Якщо описати простіше, то колектори сплачують банкам певну суму, а за це отримують право вимагати від боржника повернути борг, тобто стають новим кредитором. Крім факторингу, колекторські компанії й самі можуть надавати кошти в позику. Кожен колектор може себе так називати лише після того, як отримав ліцензію і опинився у відкритому реєстрі колекторських компаній. Доступ до реєстру можна знайти на сайті НБУ.

Взаємодія колектора з боржником може відбуватися з 9 до 19 години:

● через переговори телефоном, відеозв’язок;
● під час особистих зустрічей, ЛИШЕ за попередньої домовленості з боржником;
● шляхом листування з обов’язковою позначкою на листі “вручити особисто”;
● через надсилання текстових повідомлень.

Уся ця взаємодія не повинна порушувати недоторканність особи боржника чи його житла і має бути направлена виключно на те, щоб повідомити розмір заборгованості та умови її повернення. Отже, шантаж, нічні дзвінки, контакт з рідними, особисті візити додому – поза законом.

Якщо колектор порушує вказані правила, потрібно написати скаргу про захист прав споживача фінансової послуги та надіслати її до НБУ. Для отримання детальної консультації на основі Вашої ситуації, рекомендуємо звернутися до адвоката по кредитних спорах!

Чи можуть колектори приїхати додому?