Чи може банк забрати квартиру за кредит?

Етап кредитного спору, на якому може бути продане майно позичальника для того, щоб погасити борги називається “звернення стягнення на майно”. Ця процедура можлива лише тоді, коли є відкрите виконавче провадження. Чи може банк забрати квартиру за кредит залежить від виду кредитного договору, а конкретно: чи була передана ця квартира під заставу як гарантія того, що боржник поверне кошти.

Тому, тут можливі два варіанти:

1. Позичальник отримав кредит без передання квартири в заставу. За законом, виконавець спочатку звертає стягнення на кошти боржника (на рахунках чи готівку). Якщо цих коштів недостатньо, боржник має право запропонувати виконавцю в якій черговості та на яке майно звертати стягнення далі. У законі “Про виконавче провадження” зафіксоване одне важливе правило для тих, кого турбує питання про те, чи може банк забрати квартиру за кредит:

● Заборонено забирати квартиру, яка є єдиним житлом боржника при умові, якщо сума боргу менша ніж, 20 розмірів мінімальної заробітної плати (наразі, ця сума становить 134 000 грн).

2. Позичальник отримав кредит під заставу квартири. Іпотека – це додаткове зобов’язання. Це означає, що вона діє доти, доки між позичальником та кредитором діють кредитні правовідносини. Закінчення дії договору, або припинення зобов’язання з інших підстав – припиняє й іпотеку. Якщо квартира перебуває у заставі, це означає, що право власності позичальника має обтяження у вигляді іпотеки. Цей факт обов’язково має бути зареєстрований у державного реєстратора чи нотаріуса.

Якщо позичальник вчасно не повертає борг, це не означає, що банк просто забирає квартиру. Спочатку має відбутися суд, або представник банку має отримати виконавчий напис у нотаріуса. Далі буде розпочато виконавче провадження, і лише у виконавчому провадженні стане зрозуміло чи може банк забрати квартиру за кредит.

В обох випадках, немало важливою є особа боржника. А саме: його матеріальне, сімейне становище, наявність інвалідності тощо.

Чи може банк забрати квартиру за кредит?