Дата для внесення чергового платежу по кредиту настала, але платити – нічим. Для погашення одного кредиту, позичальники часто наважуються взяти ще один, а потім ще, і ще. Тоді, те, що здавалося виходом перетворюється на замкнуте коло.
5 порад для боржника про те, чого не варто робити, коли немає чим платити кредит:
1. Вносити часткові платежі. Наприклад, розмір платежу – 700 грн, а позичальник вносить 200 грн. Кредитор може зарахувати цей платіж як штрафні санкції, в той час, як сума чергового платежу залишається непогашеною.
2. Просити про реструктуризацію. Якщо немає чим платити за кредит, то і про реструктуризацію просити не варто, адже невнесення платежу по графіку реструктуризації, зводить її нанівець, і все почнеться спочатку.
3. Платити за виконавчим написом нотаріуса. Колектори часто вдаються до позасудового методу для стягнення боргу: отримують виконавчий напис у нотаріуса, після чого можна відразу звертатися у виконавчу. Така нотаріальна дія у кредитних спорах в більшості випадках – незаконна, тому ми рекомендуємо не зволікати з її судовим оскарженням.
4. Реагувати на залякування кредиторів. Метою взаємодії кредитора та боржника може бути лише повідомлення інформації про розмір боргу та порядок його оплати. Шантаж, дзвінки рідним, візити додому чи на роботу – все це поза законом, як і погрози про притягнення боржника до кримінальної відповідальності.
5. Просити про пролонгацію договору. МФО самі радо пропонують такий варіант. Але що по суті означає ця пролонгація? Позичальник вносить фіксовану суму, яка ніяким чином не впливає на розмір боргу по кредиту, тобто не зараховується в рахунок оплати. Відсотки за користування коштами продовжують нараховувати, проте позичальник не заходить у прострочку. Лише самими пролонгаціями, позичальники іноді переплачують тіло кредиту в декілька разів.
Коли боржнику немає чим платити за кредит, ми рекомендуємо перевіряти умови тих заманливих пропозицій, які пропонує кредитор. Іноді, вигідніше все ж піти в прострочку, ніж, наприклад, перекредитовуватися по декілька разів.