Як визнати недійсним кредитний договір?

Договір, який вчинено під впливом обману, за межами цивільної дієздатності, в наслідок помилки щодо предмета договору, з примусу або тоді, коли його зміст суперечить законодавству – може бути визнаний недійсним. Це загальне правило для різних видів договорів.

Що стосується кредитних договорів, то найчастіше суд визнає недійсним не весь договір, а лише його частину, якесь окреме положення. Наприклад, коли в кредитному договорі встановлені додаткові платежі за супутні послуги: за консультацію, за укладення договору, обслуговування платежів. Ці платежі можуть маскуватися під різні визначення: відсотки, збір, комісія тощо.

Щоб визнати договір недійсним, позичальнику потрібно:

● першому подати позов до суду, або подати зустрічний позов тоді, коли судовий процес про стягнення боргу вже розпочав кредитор.

Що потрібно мати на увазі позичальнику, який думає над тим, як визнати недійсним кредитний договір?

1. Встановити недійсність кредитного договору може лише суд.

2. Нечіткі та двозначні положення кредитних договорів повинні тлумачитися судом на користь позичальника.

3. Причиною визнання недійсним кредитного договору в цілому зазвичай не може бути той факт, що недійсним є окреме положення договору. Наприклад, якщо недійсним є положення щодо встановлення плати за додаткові послуги, то коли з договору забрати цей пункт – це не вплине на те, що позичальник дійсно мав намір отримати кредит. Якщо ж мова йде про те, що договір був укладений з позичальником, який має обмежену цивільну дієздатність, то такий договір може бути визнаний недійсний в цілому.

Перемога у вирішенні кредитного спору – це не завжди повне оскарження боргу. Навіть якщо кредитор подав в суд, позичальник може значно зменшити суму до оплати. Для початку потрібно проаналізувати умови підписаного договору та знайти в ньому слабкі місця.

Як визнати недійсним кредитний договір?