Як відмінити постанову приватного виконавця?

Приватний виконавець отримав виконавчий документ, який не має права виконувати через те, що боржник проживає в іншій області. Що він повинен зробити по закону? Повернути такий документ стягувачу протягом трьох робочих днів без виконання. Що робить приватний виконавець на практиці? Приймає до виконання такий документ і виносить постанову про початок виконавчого провадження. Юридично, виконавець посилається на те, що у вчиненому нотаріусом виконавчому написі вказано дві адреси боржника: перша – зареєстроване місце проживання, яке знаходиться в іншій області; друга – нібито фактичне місце проживання, яке дивним чином збігається з округом, в якому працює виконавець. Звідки береться ця друга адреса? Її вказує у своїй заяві кредитор, коли подає кредитну угоду нотаріусу для вчинення виконавчого напису. Далі ця “зручна” адреса фіксується у виконавчому написі, і відповідно її бачить і виконавець.

Тепер детальніше про те, як відмінити постанову приватного виконавця:

• подати позов на дії приватного виконавця до адміністративного суду. В позовних вимогах просити визнати незаконною та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження;

• надати докази того, що боржник не проживає і ніколи не проживав у тому окрузі, де розпочато провадження;

• обґрунтувати свої вимоги з посиланням на правову позицію Верховного суду, що викладена у постанові №380/7750/20 від 31.03.2021 року;

• якщо є підстави, то одночасно подавати заяву до місцевого суду про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню. Це потрібно, аби не допустити відкриття виконавчого провадження в іншого виконавця.

Суди, у своїй практиці, погоджуються з тим, що приватний виконавець не повинен перевіряти справжнє місце проживання боржника. Але, коли до нього потрапляє документ з двома адресами, то в цілях дотримання принципів виконавчого провадження, приймати на виконання потрібно документи лише за зареєстрованим місцем проживання боржника, якщо воно відоме. Крім того, що “нова” адреса, яка з’являється нізвідки, ніякими доказами не підтверджується. Вона потрібна лише для того, щоб кредитор зміг незаконно стягнути кошти з боржника.

Як відмінити постанову приватного виконавця?