Позичальник є споживачем фінансової послуги, а отже його права захищені законом “Про захист прав споживачів”. Крім того, законодавство встановлює граничні межі, до яких може виростати кредитний борг. Наприклад, у договорах про споживний кредит, пеня за невчасне повернення коштів та відсотків не може бути більшою, ніж 15 % суми простроченого платежу.
Захист прав боржника по кредиту у суді може відбуватися шляхом:
– подачі позову про скасування виконавчого напису нотаріуса. Якщо кредитор вирішив стягнути борг через нотаріуса, боржник може нічого не знати аж поки з його картки не спишуть частину коштів. Таке може бути через відкрите виконавче провадження на підставі напису нотаріуса. Оскільки ця нотаріальна дія відбувається без виклику боржника, закон гарантує йому право оскаржити її в суді, якщо на те є підстави. Найчастіше. виконавчі написи скасовують через те, що боржник не погоджується із сумою боргу, або напис був проставлений на договорі без нотаріального посвідчення;
– подачі відзиву на позов кредитора, або зустрічної позовної заяви про визнання договору чи окремих його пунктів – недійсними. Наприклад, якщо в договорі написано, що кредитор може нараховувати якісь додаткові комісії. Також, в зустрічному позові можна просити скасувати незаконні штрафні санкції, які були нараховані під час дії воєнного стану.
В більшості випадків, боржнику не обов’язково особисто бути присутнім на судових засіданнях. Замість нього, піти до суду може адвокат. Іноді, достатньо просто попередити суд до початку судового засідання, що боржник просить розглядати справу без його присутності.