Як відбувається списання простроченої заборгованості?

Прощення боргу є одним зі способів припинення кредитних відносин. Звичайно, кредитор не зацікавлений у такому вирішенні, але іноді погоджується на списання простроченої заборгованості повністю чи в якійсь частині. Причиною для цього може бути: скрутне матеріальне становище боржника, форс-мажорні обставини, закінчення строків позовної давності.

Що потрібно врахувати боржнику, якщо його борг був анульований кредитором:

1. Відповідно до Податкового кодексу України, прощена сума боргу є додатковим благом, яке отримав позичальник, а отже, вона підлягає оподаткуванню.

2. Якщо кредитор списав борг за яким минув строк позовної давності, то боржник повинен включити прощену суму до своєї податкової декларації, і заплатити податок. Виняток: якщо прощена сума боргу менша ніж 50% прожиткового мінімуму (менше ніж 1300 грн), то податок платити не потрібно.

3. Якщо строк позовної давності по кредиту ще не минув, а основна сума боргу більша ніж 25% від мінімальної заробітної плати станом на поточний рік, то прощення такого боргу теж вважається оподатковуваним доходом боржника.

4. Якщо кредитор приймає рішення про списання простроченої заборгованості, він повинен повідомити про це боржника. Для цього він має надіслати або рекомендований лист з повідомленням про вручення, або надати таке повідомлення особисто боржнику під підпис.

5. Варіант про те, що податкова не дізнається – малоімовірний, адже фінансові установи подають звітність, де це відображається, таким чином повідомляючи податкову службу про списання простроченої заборгованості. Наприклад, борг складає 100 тис. грн, кредитор пропонує сплатити 10 тис. грн, а 90 тис. грн – прощає. Ці 90 тис. грн і є доходом боржника, відповідно, з неї й потрібно заплатити податок на доходи фізичних осіб.

На перший погляд, списання боргу чи його частини – ідеальне вирішення кредитного спору. Але боржнику потрібно мати на увазі, що кредитор не стане списувати борг, якщо є шанс його стягнути через суд, нотаріуса чи виконавчу службу. Можливо є якісь неточності в умовах договору, і кредитор намагається таким способом повернути собі хоча б частину суми.

Як відбувається списання простроченої заборгованості?