Як скасувати дії приватного виконавця Петренка Дмитра Олександровича?

Одного дня в додатку “Дія” боржник по кредиту може дізнатися, що приватний виконавець відкрив провадження та вживає заходів аби стягнути борг. Перше, на що потрібно звернути увагу в такій ситуації, це на підставу початку виконавчого провадження:

● якщо підставою є судове рішення, то варто з’ясувати чи не минули строки для його оскарження;

● якщо підставою є виконавчий напис нотаріуса, можна відразу готувати позовну заяву про визнання його таким, що не підлягає виконанню. Виконавчі написи на кредитних угодах – незаконні, але нотаріуси часто про це “забувають”.

Аргументи на користь боржника, які можна використовувати для оскарження виконавчого напису нотаріуса та відповідно скасування дій, які вчинив приватний виконавець Петренко Дмитро Олександрович:

● нотаріус має повноваження вчиняти нотаріальну дію лише в тих ситуаціях, коли має докази відсутності спору між кредитором та позичальником. Якщо таких доказів немає, або навпаки, є докази про наявність спору – є шанс скасувати виконавчий напис;

● строк давності для вчинення виконавчого напису та звернення до виконавця – 3 роки з моменту виникнення права вимоги. Всі дії посадових осіб, початі після спливу цього строку – можна оскаржити. Тут важливо поставити один акцент: цей строк може не бути суцільним, є обставини, які його переривають, зупиняють (наприклад, карантин під час пандемії коронавірусу, воєнний стан);

● кредитний договір на момент укладення не був завірений у нотаріуса, а для того, щоб вчинити на договорі виконавчий напис, договір мав бути обов’язково завірений.

Отже, боржнику в суді потрібно довести, що виконавчий напис не підлягає виконанню. Якщо суд прийме рішення на користь боржника, то всі дії, які вчинив приватний виконавець Петренко Дмитро Олександрович, втратять правову підставу. Боржник матиме можливість відновити своє становище таким, яким воно було до вчинення виконавчого напису. Тобто, борг (якщо він є) нікуди не зникне, але кредитору потрібно буде починати все спочатку і звертатися до суду.

Як скасувати дії приватного виконавця Петренка Дмитра Олександровича?