Час платити черговий платіж по кредиту настав, а платити – нічим. МФО може запропонувати вихід із ситуації – так звану пролонгацію договору. Позичальник вносить фіксовану суму, меншу, ніж сума чергового платежу – і отримує 30 днів відстрочки. Таку пролонгацію можна використовувати безліч разів. Таким чином, самими лише відстрочками можна оплатити тіло кредиту декілька разів. Вигідно? Для МФО – дуже.
Ще одна сумнівна ідея про те, що робити, коли є прострочення по кредиту – внести частину суми. Наприклад, місячний платіж по кредиту становить 1200 грн, а позичальник вносить 500 грн. Така ідея часто приходить в голову боржникам, але варто розуміти, що часткові платежі не перекривають ваш борг. Навпаки, тільки ускладнюють ситуацію. Кредитор може зарахувати такий частковий платіж як штрафні санкції за невчасну плату, а тіло кредиту і відсотки надалі будуть зараховані як борг.
То що робити якщо є прострочення по кредиту?
1. Спробувати домовитися про реструктуризацію. Якщо у позичальника значно погіршився матеріальний стан чи виникли якісь інші поважні причини, він може звернутися до кредитора з заявою провести реструктуризацію боргу. Суть в тому, що частина відсотків та штрафних санкцій списується, і встановлюється новий графік погашення боргу. Іноді кредитори на це ідуть, але боржник повинен документально підтвердити свої поважні причини.
2. Оцінити яка реальна сума боргу та якими методами кредитор може спробувати його стягнути. Іноді, найкращим виходом для боржника є зайняти вичікувальну позицію. Якщо кредитор вчинить виконавчий напис нотаріуса – то його можна скасувати в суді. Якщо ж кредитор відразу подасть до суду, можна застосувати обмеження по максимальній сумі, яку можна нарахувати поверх тіла кредиту. Крім того, в суді можна списати штраф і неустойку, якщо вони були нараховані під час дії карантину чи під час воєнного стану.
Отже, якщо позичальник не може внести всю суму платежу по кредиту, або вже допустив прострочення – найгіршим варіантом буде робити пролонгацію чи вносити часткові платежі на користь кредитора. Найкраще, розв’язувати всі питання по факту того, яким чином кредитор буде намагатися стягнути борг.