Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(ЗАОЧНЕ)
26 вересня 2022 року
Категория: суд с банком
Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді – Скрипник О. Г.,
за участю секретаря судового засідання – Кулай О. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Перший Український Міжнародний Банк», приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Павелків Тетяни Леонідівни про стягнення коштів набутих без достатньої правової підстави,
В С Т А Н О В И В :
Адвокат по кредитах в інтересах позивача ОСОБА_1 звернувся до Подільського районного суду м. Києва з позовом до АТ «ПУМБ», приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Павелків Т.Л. про стягнення коштів набутих без достатньої правової підстави.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 29.03.2018 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Харою Н.С. вчинено виконавчий напис № 1816 про стягнення з ОСОБА_1 на користь АТ «ПУМБ» заборгованості в розмірі 36 547,43 грн.
AT «ПУМБ» пред`явило виконавчий напис № 1816 від 29.03.2018 для виконання до приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Павелків Т.Л.
Приватним виконавцем було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 56304437 від 03.05.2018, і з заробітної плати позивача утримано 32 963,79 грн.. За період з червня 2018 року по квітень 2020 року утримано 32 963,79 грн., залишок боргу на склав 3583,64 грн., основна винагорода приватного виконавця становить 3654,74 грн..
18.06.2020 заочним рішенням Хортицького районного суду м. Запоріжжя по справі № 337/1244/20, яке набрало законної сили, визнано таким, що не підлягає виконанню виконавчий напис № 1816 від 29.03.2018, вчинений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Харою Н.С. про стягнення суми заборгованості у розмірі 36 547,43 грн. з ОСОБА_1 на користь АТ «ПУМБ».
На даний час, AT «ПУМБ» добровільно не повернуло позивачу коштів, які були набуті без достатньої правової підстави.
На підставі протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.04.2021 року, справу передано на розгляд судді Скрипник О.Г..
Ухвалою суду від 10.05.2021 прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі та призначено розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
В судове засідання позивач та його представник не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином відповідно до вимог ст. 128 ЦПК України, представником позивача подана заява, в якій останній просив розгляд справи проводити за його відсутності, позов задовольнити та ухвалити відповідне рішення.
Представник відповідача АТ «ПУМБ» в судове засідання не з`явився повторно, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином відповідно до вимог ст. 128 ЦПК України. Клопотання про відкладення розгляду справи до суду не надсилав, про причину неявки суд не повідомив, відзив та інші заяви з процесуальних питань від нього до суду не надходило.
Відповідач приватний виконавець виконавчого округу міста Києва Павелків Т.Л. в судове засідання не з`явилась повторно, про час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином відповідно до вимог ст. 128 ЦПК України. Клопотання про відкладення розгляду справи до суду не надсилала, про причину неявки суд не повідомила, відзив та інші заяви з процесуальних питань від неї до суду не надходили.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність відповідачів за наявними матеріалами та ухвалити заочне рішення відповідно до вимог ч. 1 ст. 280 ЦПК України оскільки позивачка не заперечувала проти заочного розгляду справи.
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що AT «ПУМБ» пред`явило виконавчий напис № 1816 від 29.03.2018 для виконання до приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Павелків Т.Л.
Приватний виконавець виконавчого округу міста Києва Павелків Т.Л. винесла постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 56304437 від 03.05.2018 року.
Постановою приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Павелків Т.Л. від 15.05.2018 року звернено стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника.
Заочним рішенням Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 18.06.2020 року у справі № 337/1244/20, позов ОСОБА_1 задоволено, визнано таким, що не підлягає виконанню виконавчий напис № 1816 від 29.03.2018, вчинений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Харою Н.С. щодо стягнення з ОСОБА_1 суми заборгованості у розмірі 36 547,43 грн. на користь АТ «ПУМБ» за кредитним договором № 260615785 від 19.01.2015, укладеного між ПАТ «ПУМБ» правонаступником якого є АТ «ПУМБ» та ОСОБА_1 ..
Як вбачається з повідомлення АТ «Запорізький завод феросплавів», з заробітної плати ОСОБА_1 проводилися відрахування заборгованості на користь АТ «ПУМБ», яка з урахуванням виконавчого збору та витрат виконавчого провадження в загальній сумі склала 36 855,53 грн..
Отже, з досліджених в судовому засіданні фактичних обставин справи судом встановлено, що спір між сторонами виник з приводу стягнення з позивача на користь відповідача безпідставно набутого майна. Вказані правовідносини регулюються нормами Цивільного кодексу України.
За загальним правилом статей 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу має право звернутися до суду, який може захистити цивільне право або інтерес у один із способів, визначених частиною першою статті 16 ЦК України, або й іншим способом, що встановлений договором або законом.
Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, проте можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлено (частина 5 статті 82 ЦПК України).
Таким чином, рішенням суду виконавчий напис, на підставі якого з ОСОБА_1 стягнуто 32 963,79 грн визнано таким, що не підлягає виконанню і ці обставини, відповідно до ч. 5 ст. 82ЦПК України не підлягають доказуванню.
Главою 83 ЦК України визначаються загальні підстави для виникнення зобов`язання у зв`язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави. Предметом регулювання цього інституту є відносини, які виникають у зв`язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна, і які не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права. Відповідно до ст. 1212 ЦКУкраїни особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Відповідно до Постанови Верховного Суду від 30.08.2018 року по справі № 334/2517/16-ц, відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Враховуючи те, що кошти набуті банком за виконавчим написом нотаріуса, який рішенням суду визнано таким, що не підлягає виконанню, набуті без достатньої правової підстави, і чинним законодавством не передбачено іншого способу повернення цих коштів, суд доходить висновку про необхідність задоволення позовних вимог ОСОБА_1 щодо стягнення з АТ «ПУМБ» на користь позивача утриманих з його заробітної плати коштів у сумі 32 963,79 грн.
При цьому, суд відмовляє у задоволенні стягнення коштів з приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Павелків Т.Л. сплачених за виконавчим провадженням відкритого на підставі скасованого виконавчого напису в сумі 3654,74 грн., оскільки вказані кошти не є в розумінні статті 1212 ЦК України безпідставно набутими
Керуючись статтями 141, 142 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з АТ «ПУМБ» на користь позивача судовий збір в розмірі 840,80 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. 2, 12, 13, 81, 258, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Перший Український Міжнародний Банк», приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Павелків Тетяни Леонідівни про стягнення коштів набутих без достатньої правової підстави – задовольнити частково.
Стягнути з Акціонерного товариства «Перший Український Міжнародний Банк» на користь ОСОБА_1 , грошові кошти стягнуті за виконавчим написом в сумі 32 963 (тридцять дві тисячі дев`ятсот шістдесят три) грн. 79 коп..
В решті вимог позов задоволенню не підлягає.
Стягнути з Акціонерного товариства «Перший Український Міжнародний Банк» на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд – якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення шляхом подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, або якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
– позивач – ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП – НОМЕР_1 ;
– відповідач – Акціонерне товариство «Перший Український міжнародний банк», місцезнаходження: 04070, м. Київ, вул. Андріївська, буд. 4, код ЄДРПОУ 14282829;
– відповідач – приватний виконавець виконавчого округу міста Києва Павелків Тетяна Леонідівна, місцезнаходження: м. Київ, вул. Юрія Поправки, буд. 6, офіс 15.
Суддя О. Г. Скрипник