Рішення про визнання виконавчого напису нотаріуса Горай Олег Станіславович на суму 10 854,01 грн. щодо стягнення боргу на користь ТОВ “Фінансова компанія “Довіра та гарантія” таким що не підлягає виконанню

Рішення про визнання виконавчого напису нотаріуса Горай Олег Станіславович на суму 10 854,01 грн. щодо стягнення боргу на користь ТОВ “Фінансова компанія "Довіра та гарантія” таким що не підлягає виконанню

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Категорія: виконавчий напис нотаріуса по кредиту

19 серпня 2021 року

смт. Зарічне
Зарічненський районний суд Рівненської області
в складі судді Снітчук Р.М.
за участі секретаря Хвалько М.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Зарічне у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Довіра та гарантія» про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася до суду із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Довіра та гарантія» про визнання таким, що не підлягає виконанню виконавчого напису приватного нотаріуса Житомирського міського нотаріального округу Горай Олега Станіславовича № 50726 від 25.09.2020 року про стягнення з неї на користь відповідача коштів в сумі 10854 грн. 01 коп.
В обґрунтування заявлених вимог покликається на те, що 25.09.2020 року приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу Горай О.С. вчинено виконавчий напис № 50726 про стягнення з неї на користь ТОВ «Фінансова компанія «Довіра та гарантія» заборгованості за період з 01.07.2019 по 01.03.2020 року в сумі 9854 грн. 01 коп. та 1000 грн. коштів за вчинення виконавчого напису.
Зазначений виконавчий напис вважає незаконним, оскільки починаючи з 22.02.2017 року нотаріуси позбавлені можливості вчиняти виконавчі написи про стягнення заборгованості, що випливає з кредитних відносин, за кредитними договорами, які не посвідчені нотаріально та не забезпечені іпотекою. Крім того, нотаріусом не дотримано умов вчинення виконавчого напису щодо подання стягувачем документів на підтвердження безспірної заборгованості боржника.
Також вказує, що на підставі оскаржуваного виконавчого напису приватним виконавцем виконавчого округу м. Києва Єфіменко Д.О. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 64102609 від 13.01.2021 року.
26 лютого 2021 року приватний нотаріус Житомирського нотаріального округу Горай О.С. припинив свою діляність.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України сторони в судове засідання не викликалися, проте відповідачу було надано строк п`ятнадцять днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження на подачу відзиву на позовну заяву.
Відповідно до положень ч. 7ст. 178 ЦПК України відзиву на позовну заяву відповідачем не подано, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами, що не суперечить вимогам ч. 8 ст. 178 ЦПК України.
Дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що 25 вересня 2020 року приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу Горай О.С. вчинено та зареєстровано в реєстрі за № 50726 виконавчий напис про звернення стягнення із ОСОБА_2 на користь ТОВ «Фінансова компанія «Довіра та гарантія», яка є правонаступником ТОВ «Фінансова компанія «Дінеро», заборгованості за кредитним договором № AG 5171275 від 11.02.2019 р. за період з 01 липня 2019 року по 11 березня 2020 року в сумі 9845 грн. 01 коп. та плати за вчинення виконавчого напису в розмірі 1000 грн., всього стягнуто 10845 грн. 01 коп.
На підставі спірного виконавчого напису приватним виконавцем виконавчого округу м. Києва Єфіменко Д.О. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 64102609 від 13.01.2021 року.
04 березня 2021 року приватним виконавцем Єфіменко Д.О. винесено постанову про арешт коштів боржника ОСОБА_3 .
Ухвалою Зарічненського районного суду Рівненської області від 08.07.2021 року зупинено стягнення по вказаному виконавчому провадженню.
Наказом Міністерства юстиції України від 24.02.2021 року свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю, виданого на ім`я ОСОБА_4 , анульовано.
Відповідно до ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захистуцивільних правта інтересівможуть бути: припинення дії, яка порушує право
Відповідно дост. 18 ЦК України нотаріус здійснює захист цивільних прав шляхом вчинення виконавчого напису на борговому документі у випадках і в порядку, встановлених законом.
Згідно зіст. 87 Закону України «Про нотаріат»для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Статтею 88 Закону України «Про нотаріат»визначено, що нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років. Якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис, законом встановлено інший строк давності, виконавчий напис видається у межах цього строку.
Відповідно доп.п.3.1,3.2,3.5п.3Глави 16розділу IIПорядку вчиненнянотаріальних дійпередбачено,що нотаріусвчиняє виконавчінаписи: якщоподані документипідтверджують безспірністьзаборгованості абоіншої відповідальностіборжника передстягувачем; за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями – не більше одного року.
Безспірність заборгованості підтверджують документи, передбаченіПереліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.99 № 1172.
При вчиненні виконавчого напису нотаріус повинен перевірити, чи подано на обґрунтування стягнення документи, зазначені увказаному Переліку документів.
Відповідно до п. 2 цього Переліку для одержання виконавчого напису за кредитними договорами,за якимиборжниками допущенопрострочення платежівза зобов`язаннями додаються: оригіналкредитного договору; засвідчена стягувачем виписка з рахунка боржника із зазначенням суми заборгованості та строків її погашення з відміткою стягувача про непогашення заборгованості.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.02.2017 року у справі №826/20084/14, яка була залишена без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 01.11.2017 року та Постановою Великої палати Верховного Суду від 20.06.2018 року відмовлено в задоволенні заяви Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Приватбанк» про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 1 листопада 2017 року, було визнано незаконною та нечинноюпостанову Кабінету Міністрів України № 662 від 26.11.2014року «Про внесення змін до переліку документів,за якимистягнення заборгованостіпровадиться у безспірномупорядку на підставі виконавчих написів нотаріусів»в частині, у тому числі: «Кредитні договори, за якими боржниками допущено прострочення платежів за зобов`язаннями. Для одержання виконавчого напису додаються: а) оригінал кредитного договору; б) засвідчена стягувачем виписка з рахунка боржника із зазначенням суми заборгованості та строків її погашення з відміткою стягувача про непогашення заборгованості».
Зазначена постанова апеляційного суду у відповідності до п.4ст. 254 КАС України(в редакції, що діяла на момент винесення постанови) набула законної сили з моменту проголошення, з 22 лютого 2017 року, а отже з цієї ж дати законодавство не передбачало можливості вчинення виконавчого напису щодо заборгованості, яка випливає із кредитних відносин.
Зокрема, є чинним п. 1 зазначеного Переліку, який передбачає стягнення заборгованості у безспірному порядку за нотаріально посвідченими договорами, що передбачають сплату грошових сум, передачу або повернення майна, а також право звернення стягнення на заставлене майно (крім випадку, передбаченого пунктом 1-1цього переліку). Уцьому разідля одержаннявиконавчого написуподаються: оригіналнотаріально посвідченогодоговору (договорів); документи, що підтверджують безспірність заборгованості боржника та встановлюють прострочення виконання зобов`язання.
Таким чином, в момент вчинення виконавчого напису 25 вересня 2020 року були відсутні правові підстави для його вчинення, а отже такий виконавчий напис не підлягає виконанню.
Верховний Суд у своїй Постанові від 12.03.2020 року у справі № 757\24703\18-ц (провадження № 61-12629св19) дійшов висновку, що оскільки серед документів наданих банком нотаріусу для вчинення виконавчого напису, відсутній оригінал нотаріально посвідченого договору (договорів), за яким стягнення заборгованості може провадитися у безспірному порядку, а надана нотаріусу анкета-заява позичальник ане посвідчена нотаріально, отже не могла бути тим договором, за яким стягнення заборгованості могло бути проведено у безспірному порядку шляхом вчинення нотаріусом виконавчого напису, тому наявні підстави для визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, у зв`язку з недотриманням умов вчинення виконавчого напису щодо подання стягувачем документів на підтвердження безспірної заборгованості боржника.
Із спеціальних умов для короткострокового кредиту Договору кредитної лінії № AG5171275 від 11.02.2019 року, укладеного між ТОВ «Фінансова компанія «Дінеро» та позивачем ОСОБА_1 вбачається, що нотаріально він не посвідчувався. Тому, оскаржуваний виконавчий напис підлягає визнанню таким, що не підлягає виконанню, у зв`язку з недотриманням умов його вчинення, зокрема неподання належних документів на підтвердження безспірної заборгованості боржника.
Аналогічна правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду у справі № 826/20084\4 від 20.06.2018 року, відповідно до якої вчинення нотаріусом виконавчого напису за відсутності надання йому особою, яка звертається із відповідною заявою про вчинення виконавчого напису, необхідних оригіналів нотаріальних договорів чи їх дублікатів має наслідком визнання такого виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оспорюваний виконавчий напис було вчинено нотаріусом із порушенням чинного законодавства, а тому він підлягає визнанню таким, що не підлягає виконанню.
Відповідно до п. 1 ч. 2ст. 141 ЦПК Україниіз відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 908 гривень.
Керуючись ст. 15, 16, 18 ЦК України, ст. 87, 88 Закону України «Про нотаріат», ст. 10 – 13, 19, 81, 89, 141, 258, 259, 263-265, 268, 274-279 ЦПК України,

в и р і ш и в:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Довіра та гарантія» про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню задовольнити.
Визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу Горай Олегом Станіславовичем, зареєстрований в реєстрі за № 50726 від 25 вересня 2020 року про стягнення з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Довіра та гарантія» заборгованості в розмірі 10845 грн. 01 коп.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Довіра та гарантія» на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 908 (дев`ятсот) вісім грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Зарічненський районний суд Рівненської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Інформація про сторони:
Позивач ОСОБА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 .
Відповідач – Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Довіра та гарантія», вул. Авіаконструктора І. Сикорського,8, м. Київ, код ЄДРПОУ 38750239.
Повний текст рішення складено 19 серпня 2021 року.
Суддя: Р. М. Снітчук