Продаж кредитного боргу колекторам: чи законно це?

Кредитний борг може бути об’єктом купівлі-продажу – це дійсно так. Але борг, це не умовна гречка, яку може купити будь-хто, хто прийшов до магазину. Покупець боргу по кредиту обов’язково повинен відповідати таким вимогам:

– це може бути лише фінансова установа;

– ця установа повинна мати повноваження надавати грошову позику або послуги факторингу (повинна бути дійсна ліцензія);

– колектор, який купує право вимагати повернути борг має бути включений до переліку колекторських компаній.

Продаж кредитного боргу колекторам відбувається у такі етапи:

– укладення між кредитором та колекторською компанією договору про відступлення права вимоги. Така угода по-іншому може називатися договір факторингу, договір про врегулювання простроченої заборгованості;

– надсилання позичальнику повідомлення про те, що його борг продали колектору. Таке повідомлення повинен надіслати попередній кредитор протягом 10 робочих днів з моменту укладення договору.

Важливо, що переуступлення права вимагати повернути борг ніяким чином не може змінити умов договору, на яких позичальник брав кредит. Це стосується і строків. Вони не зупиняються внаслідок зміни кредитора.

Буває так, що строк позовної давності по кредиту давно минув, але колектор вчиняє виконавчий напис у нотаріуса, і починає на підставі нього виконавче провадження. Така діяльність колектора розрахована на необізнаність позичальника, адже цей напис можна легко оскаржити.

Один і той самий борг може бути проданий багато разів. Це пов’язано в тому числі з тим, що коли колектор втрачає ліцензію, то більше не може врегульовувати заборгованість самостійно. Відповідно до закону він має переуступити право вимоги тій компанії, яка має на це право.

Продаж кредитного боргу колекторам: чи законно це?