Щоб накласти арешт на рахунки боржника, виконавцю навіть з кабінету не потрібно виходити. Після того, як він приймає заяву від кредитора, то виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. Одночасно з відкриттям провадження, виконавець накладає арешт на майно та кошти боржника. Для цього виконавцю потрібно з’ясувати в якому банку у боржника відкриті рахунки. Через встановлену на робочому комп’ютері програму, що називається Автоматизована система виконавчого провадження, виконавець розсилає запити у різні банки. Вже на наступний день, у нього є вся потрібна інформація. Наступний етап – винесення постанови про арешт рахунків. Банки негайно мають виконати такі постанови виконавця.
Отже, з моменту початку виконавчого провадження і до блокування рахунків може пройти всього один-два дні. Обсяг арешту має бути співрозмірний до розміру боргу, плюс потрібно додати 10 % на виконавчі витрати та винагороду для державного виконавця.
Порядок накладення арешту на рахунки боржника передбачає також момент, що виконавець надає боржнику та кредитору копію постанови про таке рішення.
Коли банки готують відповідь для виконавчої служби про відкриті рахунки, то надають інформацію про всі виявлені рахунки, не зважаючи на їх цільове призначення. Тому, може трапитися ситуація, коли під арешт потрапляє заробітна плата. Але для цього виду доходу передбачена інша процедура стягнення. Боржника не можна позбавляти усіх видів доходу в повному обсязі.
Відрахування із заробітної плати може проводити лише роботодавець. Тому, якщо блокування розповсюдилося на ваш зарплатний рахунок, потрібно взяти довідку в банку про призначення коштів на цьому рахунку та надіслати її виконавцю разом із заявою про зняття арешту з рахунку.
Якщо виконавець таку вимогу ігнорує, єдиним варіантом для боржника якось вплинути на виконавця буде подача скарги до суду.