Машина в арешті. Чи можна їздити?

Теоретично, якщо на автомобіль накладений арешт, то на ньому можна їздити. Але, як завжди, є “але”. Тому питання про те, якщо ваша машина в арешті, чи можна на ній їздити є актуальним. З’ясуймо весь ланцюжок подій по черзі:

1. Кредитор звертається до виконавця із судовим рішенням про стягнення боргу.

2. Виконавець приймає заяву та виносить постанову про відкриття провадження.

3. Одночасно з відкриттям провадження, виконавець виносить постанови про накладення арешту на майно та рахунки боржника. Арешт має бути співрозмірний до суми боргу. Тобто, якщо ви завинили 50 тис. грн, то арешт має бути накладений на майно, вартість якого може покрити суму боргу та витрати виконавчого провадження. Це зафіксовано у ч. 3 ст. 56 закону України “Про виконавче провадження”.

4. Факт накладення арешту не означає, що автомобіль підлягає вилученню. В деяких випадках, виконавець може обмежити право боржника користуватися арештованим майном чи вилучити його до погашення боргу. Про це повинна бути складена окрема постанова. Крім того, виконавець повинен брати до уваги цільове використання такого майна. Якщо, наприклад, боржник використовує автомобіль для того, щоб здійснювати свою професійну діяльність, або перевезення дитини-інваліда чи в інших вагомих випадках, виконавець може й не вилучати таке авто (принаймні боржник має шанс зняти такий арешт, якщо подасть позов до суду).

5. Якщо виконавчий документ повертають кредитору або виконавче провадження закінчується з інших підстав, то арешт припиняється.

Рекомендуємо боржникам хоча б 1 раз на тиждень робити перевірку наявності обмеження користування майном, якщо машина в арешті. Чи можна їздити на такому авто залежить від того, чи виніс виконавець постанову про обмеження прав боржника користуватися арештованим автомобілем або постанову про вилучення автомобіля.

Як зробити цю перевірку:
Разом з відкриттям провадження, виконавець надає боржнику та стягувачу спеціальний ідентифікатор. Це такий код, за яким можна зайти у систему виконавчого провадження і побачити там усі прийняті рішення виконавця. Документи можна навіть зберігати собі на телефон чи комп’ютер.

На закінчення зробимо одне важливе доповнення: Якщо боржник переховує майно від виконавчої служби або воно вже перебуває у розшуку, таке майно може бути відібране для примусової реалізації.

Машина в арешті. Чи можна їздити?