Рішення про визнання виконавчого напису нотаріуса Незнайко Євгена Вікторовича на суму 42 658,65 грн. щодо стягнення боргу на користь АТ “Банк Форвард” таким що не підлягає виконанню

Рішення про визнання виконавчого напису нотаріуса Незнайко Євгена Вікторовича на суму 42 658,65 грн. щодо стягнення боргу на користь АТ “Банк Форвард” таким що не підлягає виконанню

Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

Категория: исполнительная надпись нотариуса по кредиту

24 лютого 2021 року місто Маріуполь

Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді Адамової Т. С.,
за участю секретаря судового засідання Онищука О.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Банк Форвард» про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, третя особа: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Незнайко Євген Вікторович, –

В С Т А Н О В И В :

03 листопада 2020 року адвокат по кредитам, діючий від імені та в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом до Акціонерного товариства «Банк Форвард» про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню. В обґрунтування заявленого позову посилався на те, що виконавчий напис № 6841 від 09.11.2019 року приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Незнайко Є.В. про стягнення заборгованості є протиправним та винесений з порушенням вимог чинного законодавства України. По-перше, на сьогоднішній день редакція Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженого постановою КМУ від 29.06.1999 року № 1172, передбачає можливість вчинення виконавчого напису лише на підставі оригіналу нотарільного посвідченого договору. Незважаючи на вказане, нотаріусом вчинено виконавчий напис на кредитному договорі, який нотаріально не посвідчений. Крім того, заборгованість не є безспірною та пропущені строки звернення. Так, суми, що підлягають стягненню, у тому числі відсотків та комісії, є надмірно великими та необґрунтованими. Позивач не отримував письмової вимоги від Банку. З метою повного, всебічного та об`єктивного визначення розміру заборгованості слід проводити бухгалтерсько-економічну експертизу. В матеріаліх справи відсутня належним чином оформлена засвідчена стягувачем виписка з рахунку боржника із зазначенням суми заборгованості та строків її погашення з відміткою стягувача про непогашення заборгованості.
Разом із позовом представником позивачки кредитным адвокатом подане до суду клопотання про витребування доказів: належним чином завірені копії матеріалів нотаріальної справи щодо вчинення виконавчого напису № 6841 від 09.11.2019 року про стягнення зі ОСОБА_1 на користь АТ «Банк Форвард» заборгованості у розмірі 42658,65 гривень та 850 гривень за вчинення виконавчого напису.
Також разом із позовом предстанкиком позивачки надана заява про забезпечення позову, в якому він просить суд зупинити дію постанови приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Павелків Тетяни Леонідівни по исполнительное производство № 60797367 від 05.12.2019 року, відкритому на підставі виконавчого напису приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Незнайко Є.В. № 6841 від 09.11.2019 року про стягнення зі ОСОБА_1 на користь АТ «Банк Форвард» заборгованості у розмірі 42658,65 гривень та 850 гривень за вчинення виконавчого напису.
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду міста Маіруполя від 05 листопада 2020 року відкрите провадження у справі та призначене судове засідання в порядку спрощеного позовного провадження. Крім того, витребувано у приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Незнайко Є.В. належним чином завірені копії нотаріальної справи щодо вчинення виконавчого напису № 6841 від 09.11.2019 року про стягнення зі ОСОБА_1 на користь АТ «Банк Форвард» заборгованості у розмірі 42658,65 гривень та 850 гривень за вчинення виконавчого напису.
Крім того, ухвалою суду від 05 листопада 2020 року зупинено стягнення по виконавчому провадженню № 60797367 від 05.12.2019 року, відкритому на підставі виконавчого напису приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Незнайко Є.В. № 6841 від 09.11.2019 року про стягнення зі ОСОБА_1 на користь АТ «Банк Форвард» заборгованості у розмірі 42658,65 гривень та 850 гривень за вчинення виконавчого напису.
Позивачка ОСОБА_1 та її представник адвокат у судове засідання не з`явилися. 28 жовтня 2020 року представником позивачки надана заяву про розгляд справи без участі строни позивача.
Представник відповідача Акціонерного товариства «Банк Форвард» у судове засідання повторно не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, про день та час розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, про що маються відповідні розписки.
Третя особа приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Незнайко Євген Вікторович у судове засідання не з`явився, про день та час розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, про що маються відповідні розписки.
Фіксування судового процесу технічними засобами не проводилось у відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України у зв`язку з розглядом справи за відсутності осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно до ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст.12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.
Згідно із ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Також, у відповідності до положень статей 55, 124 Конституції України та статті ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Судом встановлено, що між сторонами у справі виникли правовідносини з приводу кредитних зобов`язань.
Як встановлено судом і це підтверджується матеріалами справи, 09 листопада 2019 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Незнайко Є.В. був вчинений виконавчий напис та зареєстрований в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій за №6841, за яким у безспірному порядку стягнуто з ОСОБА_1 на користь АТ «Банк Форвард» (правонаступника ПАТ «Банк «Руский Стандарт») заборгованість за кредитним договором №102807077 від 24.12.2012 року у розмірі 42658,65 гривень, а також плату за вчинення виконавчого напису – 850 гривень.
Статтею 87 Закону України «Про нотаріат» передбачено, що для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.88 Закону України «Про нотаріат» нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями не більше одного року. Якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис, законом встановлено інший строк давності, виконавчий напис видається у межах цього строку.
Таким чином, нотаріус здійснює захист цивільних прав шляхом вчинення виконавчого напису на борговому документі у випадках і в порядку, встановлених законом, перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст.18 ЦК України, ст.87 Закону України «Про нотаріат»).
Пунктом 1 Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 року №1172, передбачено, що для одержання виконавчого напису нотаріуса про стягнення заборгованості за нотаріально посвідченою угодою, що передбачає сплату грошових сум, передачу або повернення майна, а також право звернення стягнення на заставлене майно, подаються, зокрема, документи, що підтверджують безспірність заборгованості боржника та встановлюють прострочення виконання зобов`язання.
Пунктом 3 пп.2 Глави 16 Розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року №296/5 передбачено, що вчинення виконавчого напису в разі порушення основного зобов`язання та (або) умов іпотечного договору здійснюється нотаріусом після спливу тридцяти днів з моменту надісланих іпотекодержателем повідомлень – письмової вимоги про усунення порушень іпотекодавцю та боржнику, якщо він є відмінним від іпотекодавця.
Нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем; за умови що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями не більше одного року (п.п.3.1 п.3 Глави 16 Розділу ІІ Порядку).
У відповідності до підп.2.1. п.2 Глави 16 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року №296/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 року за №282/20595, для вчинення виконавчого напису стягувачем або його уповноваженим представником нотаріусу подається заява, у якій, зокрема, мають бути зазначені: відомості про найменування і місце проживання або місцезнаходження стягувача та боржника; дата і місце народження боржника-фізичної особи, місце його роботи; номери рахунків у банках, кредитних установах, код за ЄДРПОУ для юридичної особи; строк, за який має провадитися стягнення; інформація щодо суми, яка підлягає стягненню, або предметів, що підлягатимуть витребуванню, включаючи пеню, штрафи, проценти тощо.
Заява може містити також іншу інформацію необхідну для вчинення виконавчого напису.
У матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, що при вчиненні напису нотаріус отримував від банку та від позивачки первинні бухгалтерські документи щодо видачі кредиту та здійснення його часткового погашення (квитанції, платіжні доручення, меморіальні ордери, розписки, чеки тощо), тому у нотаріуса були відсутні підстави вважати, що розмір заборгованості перед банком, зазначені у написі є безспірними. Розрахунок боргу зазначений у виконавчому написі щодо наявності грошового зобов`язання позивача за тілом кредиту та процентам є лише відображенням односторонніх арифметичних розрахунків стягувача та не може відображати правові підстави для стягнення відповідних сум та слугувати доказом безспірності розміру грошових вимог банку до позивача.
За таких обставин підлягає перевірці питання щодо стягнення з боржника за кредитним договором, а сам по собі цей факт (подання стягувачем відповідних документів нотаріусу) не свідчить про відсутність спору стосовно заборгованості як такого. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 23.01.2018 року по справі №310/9293/15.
Наведене свідчить про надання фінансовою компанією неповної інформації та документів приватному нотаріусу, що має наслідком порушення при вчиненні оскаржуваного виконавчого напису п.2 ч.1 ст.49 Закону України «Про нотаріат» та п.1 Глави 13 Порядку № 296/5, згідно з яким на нотаріуса покладається обов`язок відмовити у вчиненні нотаріальної дії, якщо не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.

Крім того, позивачка у позовній заяві зазначає, що вона не отримувала письмової вимоги від Банку.
При цьому, відповідачем не надано суду даних про те, що АТ «Банк Форвард» на адресу АТ «Банк Форвард» було надіслано письмове повідомлення про порушення зобов`язання та повідомлення боржником було отримане.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Банк Форвард» про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, третя особа: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Незнайко Євген Вікторович, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. А згідно з ч.2 цієї статті, інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову – на відповідача; 2) у разі відмови в позові – на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову – на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з Відповідача Акціонерного товариства «Банк Форвард» на користь ОСОБА_1 суми сплаченого нею судового збору у повному розмірі, а саме по сплаті судового збору за подання позову в розмірі 840,80 гривень та за подання заяви про забезпечення позову в розмірі 420,40 гривень, а всього 1261 гривня 20 копійок.
Керуючись ст.2-5, 76-81, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Банк Форвард» про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, третя особа: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Незнайко Євген Вікторович, – задовольнити.
Визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий напис №6841 від 09 листопада 2019 року, вчинений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Незнайко Євгеном Вікторовичем, за яким у безспірному порядку стягнуто зі ОСОБА_1 на користь АТ «Банк Форвард» (правонаступника ПАТ «Банк «Руский Стандарт») заборгованість за кредитним договором №102807077 від 24.12.2012 року у розмірі 42658,65 гривень, а також плату за вчинення виконавчого напису – 850 гривень.
Стягнути з Акціонерного товариства «Банк Форвард» на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 1261 гривня 20 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Донецької області у місті Маріуполі через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості щодо учасників справи:
Позивачка – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ;
Відповідач – Акціонерне товариство «Банк Форвард», код ЄДРПОУ 34186061, юридична адреса: 01032 місто Київ вул.. Саксаганського будинок 105 тел. 044 3909595;
Третя особа: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Незнайко Євген Вікторович, адреса: АДРЕСА_2 , тел.. НОМЕР_2 .
Суддя Адамова Т.С.